Gotovo se je že vsak izmed nas kdaj zaobljubil, da bo v določenem obdobju spremenil svoje navade, vedenje. A ker je navada železna srajca, potrebujemo ogromno volje in discipline, da to navado spremenimo.
Ugotovitev lepotnega kirurga Maltza iz 20. stoletja je, da za prekinitev slabe navade potrebujemo 21 dni. A samo v primeru, da smo spremenili mišljenje in občutke v zvezi z navado. Raziskava iz leta 2020, kjer so na 96 prostovoljcih ugotavljali, koliko časa je potrebno, preden se vedenje avtomatizira in postane rutinsko, je glavna ugotovitev bila, da v povprečju oseba potrebuje 66 dni, preden določeno vedenje postane avtomatizirano in rutinsko. Koliko časa je potrebno, da razvijemo navado, seveda variira od vrste dejavnosti, ki jo želimo avtomatizirati, vsake osebe posebej ter drugih dejavnikov. V omenjeni raziskavi so udeleženci potrebovali vse od 18 do 254 dni, preden so razvili določeno navado.
Prenehanje s kajenjem, bolj zdravo prehranjevanje, več fizične aktivnosti, izguba kilogramov… To je le nekaj tistih najobičajnejših zaobljub, ki si jih ljudje postavljamo. A uvesti spremembe v svoje življenje ni lahko. Delovanje izven ustaljenih vedenjskih vzorcev predstavlja napor, zato se jim načeloma upiramo. Vse dokler ne ponotranjimo, da gre za nove navade, ki nam bodo spremenile življenje na bolje. Vsi si želimo spremeniti določene navade pri sebi, za katere vemo, da za nas niso koristne ali nas celo onesrečujejo. In zagotovo smo mnogokrat že poskusili in se hitro vrnili na stare tirnice. Trajna sprememba navad in vključitev zdravega življenjskega stila v svoj vsakdan je kompleksen proces, predvsem pa se ne zgodi čez noč. Pri tem je ključno, da natančno določimo, katere spremembe želimo vključiti v svoj vsakdan. Pri tem začnimo z majhnimi in postopnimi koraki, saj nas lahko prevelike spremembe ali cilji, na katere še nismo pripravljeni, odvrnejo od namere in obupamo. Zato si postavljajmo vmesne etape, te male zmage pa nas bodo sproti motivirale ter gnale do končnega cilja in velikega zmagoslavja.
Vse nove aktivnosti si dodajmo v urnik, saj jih še nimamo zakoreninjenih v našo zavest in jih v utrujajoči dnevni rutini lahko kaj hitro izpustimo. Še posebej, če nismo dovolj disciplinirani. Vsi doseženi cilji namreč niso doseženi zgolj zaradi motivacije, temveč zaradi discipline. Začetna motivacija navadno začne kar hitro upadati, zato moramo biti močnejši od svojega »lenobnega duha«, ki nas zadržuje v coni udobja, ter narediti začrtano kljub temu, da se nam ne ljubi. Samodisciplino pa podprimo še z miselnega vidika ter ozavestimo svoj notranji dialog, ki nam prvotno govori ‘kaj nam je tega treba’, ter ga spremenimo s pozitivnim samogovorom v stilu: »Ni mi težko, zmogel bom, saj želim doseči spremembo.«
Uvedimo 30 dnevno preizkusno obdobje, ki ga priporoča Steve Pavlina. Določeno navado prevzamemo za 30 dni, to obdobje skrbno opazujemo, kaj se dogaja z nami in po 30 dneh naredimo sklep, ali nam nova navada dovolj koristi, da jo integriramo v svoje življenje do nadaljnjega. Ta metoda je odlična predvsem zato, kjer gre dejansko za izjemen psihološki trik, s katerim olajšamo proces spreminjanja navad.
Trenutno nimate v mislih navade, ki bi jo želeli spremeniti ali uvesti na novo?
Naj vam mi pomagamo z nekaj namigi, da postanete boljša verzija sebe že do poletja:
- Zgodnje vstajanje
Ta navada nam omogoča več časa, da uresničimo dnevne cilje. Pridobljen čas izkoristimo za uvedbo jutranje rutine (meditacija, joga, trening…), da kar takoj ne zbezljamo k dnevnim obveznostim.
- Vsaj 30-minutni sprehod v naravi
Narava nam pomaga preprečiti anksioznost, povečuje občutek sreče in nam izboljšuje počutje. Drobna navada, ki vam bo gotovo izboljšala vsakdan.
- Pred spanjem si zapiši svoje misli
Ta navada dokazano izboljšuje mentalno zdravje ter vpliva tudi na boljši spanec. Zapišemo si lahko cilje za naslednji dan, za kaj smo hvaležni, pa tudi kakšne negativne misli, ki jih na ta način ozavestimo.
- Vsaj uro na dan namenimo telovadbi
Za mentalno zdravje je potrebna tudi fizična aktivnost. Tek, plavanje ali vadba z utežmi so aktivnosti, ki vam bodo dale moč ter izoblikovale telo.
- Sedenje v tišini za 10 min
Naš um je obdan s stotimi mislimi vsako minuto. Za to si vzemimo 10 minut za:
- sedenje v tišini,
- čuječnost (bodimo prisotni v trenutku),
- vajo umirjanje uma,
- spočijmo svoj um.
- Kreirajmo primerno spalno rutino
Spanec je bistven za nas, ker:
- izboljšuje mentalno zdravje,
- zmanjšuje stres,
- vpliva na boljše razpoloženje.
Za globok in kvaliteten spanec je potrebno:
- izključiti vse zaslone dve uri pred spanjem,
- zaužiti zadnji obrok najmanj dve uri pred spanjem,
- ohladiti prostor, kjer spimo,
- z zavesami ali roletami zatemniti spalnico.
Najslajša zmaga je tista notranja zmaga, ki jo zmagaš v bitki s samim seboj.
Napoleon
Preberite tudi – Naj bo ponavljanje pozitivnih misli vaša rutina!
Preverite tudi naše online programe za osebno in poslovno rast.